V Spotkania Teatralne Osób Niepełnosprawnych Kałków-Godów 2014 pt. ,,W roli głównej prawdziwy bohater"

Opublikowany 2014/10/10

  Dnia 8 października br., w Sanktuarium w Kałkowie-Godowie odbyły się        V Spotkania Teatralne Osób Niepełnosprawnych Kałków-Godów 2014 pt.: „W roli głównej prawdziwy bohater”. Organizatorem tej imprezy było Świętokrzyskie Stowarzyszenie Niepełnosprawnym „RADOŚĆ” w Godowie. Zadanie jest współfinansowane ze środków PFRON przekazanych przez Powiat Starachowicki. Współorganizatorem spotkań był Warsztat Terapii Zajęciowej przy Parafii Rzymsko-Katolickiej  w Kałkowie Godowie, oraz Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbe w Kałkowie-Godowie.

Imprezę Honorowym Patronatem objął Pan Andrzej Matynia – Starosta Powiatu Starachowickiego. Inauguracją uroczystości była Msza Święta, której przewodniczył Ks. Kustosz Zbigniew Stanios,  proboszcz Parafii w Kałkowie-Godowie. Kazanie skierowane do osób niepełnosprawnych wygłosił Ks. Henryk Wólczyński – proboszcz Parafii Św. Judy Tadeusza w Starachowicach. Po Mszy Św. w Auli Św. Jana Pawła II dokonano uroczystego otwarcia V Spotkań Teatralnych Osób Niepełnosprawnych Kałków-Godów 2014 pt.: „W roli głównej prawdziwy bohater”.  Przybyłych gości powitali Pani Dorota Jop – Prezes Stowarzyszenia „RADOŚĆ” w Godowie oraz Pan Roman Konopka – Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kałkowie-Godowie. Swoją obecnością zaszczycili: Pan Andrzej Matynia – Starosta Powiatu Starachowickiego, Pan Marek Pawłowski – Członek Zarządu Powiatu Starachowickiego oraz Pan Wiesław Daszkowski – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Starachowicach. W Tegorocznych spotkaniach na scenie zaprezentowały się grupy teatralne z trzech województw: świętokrzyskiego, mazowieckiego i lubelskiego.

Były to:

grupa teatralna ALTANKA ŚWIĘTOKRZYSKA z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kałkowie-Godowie - sztuka pt.: „Święty bohater”

grupa teatralna ARABESKA z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Końskich - sztuka  pt.: „Łapciuś bohater”

grupa teatralna BRZASK ze Środowiskowego Dom Samopomocy w Starachowicach - sztuka pt.: „Teresa”

grupa teatralna FENIKS z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Jedlance Starej - sztuka pt.: „Zwyczajny a tak wyjątkowy”

grupa teatralna FIGIEL z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy - sztuka pt.: „Syn marnotrawny”

grupa teatralna TACY SAMI z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Starachowicach - sztuka  pt.: „Słowo o majorze Ponurym”

grupa teatralna STOKROTKA ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Kielce - sztuka  pt.: „Wolę Niebo”.

grupa teatralna FENIKS z Rudy Pilczyckiej – sztuka pt.: „Odrodzeni”

grupa teatralna KRYSZTAŁKI z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kielcach – sztuka pt.: „W roli głównej Kobieta”

Panowała gorąca i podniosła, można by rzec świąteczna atmosfera, bo rzeczywiście było to święto; wspaniałe święto sztuki i przekraczania bariery niepełnosprawności. Przedstawienia dostarczyły widzom wielu pozytywnych emocji i wzruszeń. Po zakończeniu występów jury udało się na burzliwą naradę. Prezentowane spektakle oceniali:

Pani Alicja Imiołek – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie

Pani Anna Kwiecień – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej ze Szkoły Podstawowej w Godowie, opiekun teatrzyku szkolnego.

Ksiądz Andrzej Wróblewski– Wikariusz Parafii w Kałkowie-Godowie; z zamiłowania historyk, miłośnik i kolekcjoner dzieł sztuki ze szczególnym upodobaniem do sztuki sakralnej.

W czasie gdy trwały obrady, uczestnicy spotkań wzięli udział w panelu dyskusyjnym, dzieląc się wrażeniami z obejrzanych sztuk. Panel dyskusyjny zakończył się wyłonieniem laureata Nagrody Publiczności, po czym Jury ogłosiło następujące wyniki konkursu:

I miejsce - „Słowo o majorze Ponurym” -  grupa teatralna TACY SAMI z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Starachowicach

II miejsce - „Łapciuś bohater " - grupa teatralna ARABESKA z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Końskich

III miejsce - „Wolę Niebo” - grupa teatralna STOKROTKA ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Kielce

I wyróżnienie - „Święty bohater” - grupa teatralna ALTANKA ŚWIĘTOKRZYSKA z Warsztatu Terapii  Zajęciowej w Kałkowie-Godowie

II wyróżnienie - „Syn marnotrawny” - grupa teatralna FIGIEL z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy

Wyróżnienie dla najlepszego aktora – Piotr Ruszkiewicz za rolę „Św. Maksymiliana" w spektaklu "Święty bohater" prezentowanym przez grupę teatralną ALTANKA ŚWIĘTOKRZYSKA z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kałkowie-Godowie

Nagroda Publiczności - „Święty bohater” grupa teatralna ALTANKA ŚWIĘTOKRZYSKA z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kałkowie-Godowie

Sztuki, które wystawiane są podczas spotkań, charakteryzują się coraz wyższym kunsztem aktorskim i poziomem trudności. W pierwszych edycjach tych spotkań, główna techniką przekazu była pantomima. Obecnie coraz więcej grup teatralnych ryzykuje wprowadzenie tekstu wypowiadanego przez aktorów na żywo podczas przedstawień. Umiejętność ta, o tyle jest godna podziwu że aktorami są osoby borykające się na co dzień z niepełnosprawnością intelektualną. To barwne widowisko za każdym razem budzi w sercach publiczności głębokie przeżycia i jest bogatym źródłem doświadczeń.

Galeria mediów