Preambuła
Świętokrzyskie Stowarzyszenie Niepełnosprawnym „RADOŚĆ” powstało z inicjatywy osób zaangażowanych we wspomaganie rozwoju polskiego społeczeństwa, a zwłaszcza osób niepełnosprawnych i ich otoczenia. Stowarzyszenie poprzez swoją działalność wspiera osoby defaworyzowane, aby zgodnie ze swoimi potrzebami i możliwościami, mogły spełniać się w głównym nurcie życia społecznego. Kładzie nacisk zarówno na podmiotową, równoprawną rolę we współczesnym świecie jak i na indywidualny wybór każdego człowieka. Stowarzyszenie „RADOŚĆ” podejmuje oraz promuje inicjatywy w zakresie edukacji, oświaty i wychowania, ekologii i ochrony środowiska, kultury i sztuki, sportu i turystyki a także ochrony i promocji zdrowia. Stowarzyszenie jest organizacją otwartą i dostępną dla osób, które pragną się włączyć w realizację celów statutowych i w ten sposób przyczyniać się do nadawania działalności społecznej nowego kształtu oraz jakości.
Rozdział I
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
- Świętokrzyskie Stowarzyszenie Niepełnosprawnym „RADOŚĆ”, zwane dalej Stowarzyszeniem, jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem działającym na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 kwietnia 1989r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. Nr 20 poz. 104 z późn. zm.) oraz postanowień niniejszego Statutu.
- Stowarzyszenie może używać nazwy skróconej Stowarzyszenie „RADOŚĆ”.
§ 2
Siedzibą Stowarzyszenia jest miejscowość Godów, gmina Pawłów, powiat starachowicki, woj. świętokrzyskie.
§ 3
- Terenem działania Stowarzyszenia jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej ze szczególnym uwzględnieniem województwa świętokrzyskiego.
- Dla realizacji celów statutowych Stowarzyszenie może prowadzić działalność poza granicami kraju na terenie innych państw, z poszanowaniem tamtejszego prawa.
§ 4
Stowarzyszenie jest zarejestrowane i posiada osobowość prawną. Powołane jest na czas nieokreślony.
§ 5
Stowarzyszenie ma prawo używać pieczęci, znaków organizacyjnych i odznak zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§ 6
Stowarzyszenie współpracuje z krajowymi, zagranicznymi i międzynarodowymi organizacjami pozarządowymi i innymi instytucjami. Może pozostawać członkiem tych organizacji na zasadach pełnej autonomii.
§ 7
Stowarzyszenie opiera swoją działalność na pracy społecznej członków. Do prowadzenia swoich działań może zatrudniać pracowników oraz powoływać biura.
§ 8
Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą na ogólnych zasadach określonych w odrębnych przepisach. Dochód z całej działalności służy wyłącznie realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków.
Rozdział II
CELE I SPOSOBY ICH REALIZACJI
§ 9
Celem Stowarzyszenia jest:
- Działanie na rzecz osób niepełnosprawnych, upowszechnianie i ochrona praw osób niepełnosprawnych, działania na rzecz ich integracji społecznej.
- Walka z ubóstwem i wykluczeniem społecznym, działalność na rzecz osób defaworyzowanych mających szczególnie trudną sytuację życiową.
- Prowadzenie działalności w zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej ze szczególnym uwzględnieniem obszarów wiejskich oraz walka ze stereotypami i schematami w myśleniu.
- Skupienie lokalnego społeczeństwa wokół idei spraw publicznych, a zwłaszcza rozwoju i promocji placówki Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Parafii Rzymsko-Katolickiej w Kałkowie-Godowie.
- Wspieranie merytoryczne i finansowe działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej.
- Podejmowanie działań w zakresie pomocy społecznej, w tym także poprzez prowadzenie działalności charytatywnej, opiekuńczej i terapeutycznej.
- Organizowanie pomocy i wspieranie rozwoju członków Stowarzyszenia.
- Prowadzenie działalności w zakresie ochrony i promocji zdrowia.
- Upowszechnianie kultury fizycznej, sportu i turystyki.
- Prowadzenie działalności w zakresie nauki, edukacji, oświaty i wychowania, ekologii i ochrony środowiska, kultury i sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji.
- Propagowanie zasad wolności, równości i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji.
- Upowszechnianie idei wolontariatu oraz jego promocja i organizacja.
- Organizowanie wypoczynku dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
- Prowadzenie działalności na rzecz partnerstwa lokalnego.
- Działalność na rzecz kultu religijnego.
- Propagowanie idei integracji europejskiej.
- Przeciwdziałanie przemocy i wszelkiej dyskryminacji.
- Wspieranie dobroczynności i działań humanitarnych.
§ 10
Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:
- Organizowanie spotkań, szkoleń, konferencji, kursów, seminariów, wystaw, pokazów, warsztatów oraz szeroko rozumianych imprez kulturalnych.
- Współpracę z placówkami medycznymi, rehabilitacyjnymi i innymi podobnymi.
- Tworzenie i prowadzenie szkół, przedszkoli i innych placówek, oraz zakładów oświatowo-wychowawczych, opiekuńczych, terapeutycznych, rehabilitacyjnych i medycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych zwłaszcza osób niepełnosprawnych, zgodnie z obowiązującym prawem.
- Niesienie prawnej, psychologicznej, rehabilitacyjnej i rzeczowej pomocy osobom potrzebującym.
- Propagowanie i organizowanie wymiany międzykulturowej, w szczególności poprzez organizację wyjazdów, warsztatów, prelekcji.
- Wydawanie biuletynu informacyjnego, publikacji, gazetek, broszur i ulotek związanych z celami Stowarzyszenia.
- Promocję i wspieranie działań przyczyniających się do upowszechnienia szeroko rozumianej twórczości.
- Zbieranie funduszy.
- Organizowanie kwest, aukcji i zbiórek rzeczowych.
- Współpracę z władzami, instytucjami, sektorem gospodarczym, organizacjami pozarządowymi, środkami masowego przekazu oraz instytucjami naukowymi, ośrodkami terapeutycznymi w kraju i poza jego granicami.
- Ochronę interesów członków Stowarzyszenia.
- Współdziałanie i organizowanie imprez związanych z życiem regionu, kultywowanie tradycji religijnych i obyczajów.
- Prowadzenie różnych form pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, a zwłaszcza z osobami niepełnosprawnymi oraz defaworyzowanymi.
- Działalność naukową i naukowo-badawczą.
- Organizowanie grup samopomocy.
- Współpracę z parafiami, jednostkami kultury i oświaty.
- Zabieranie głosu i wyrażanie swojego stanowiska na forum publicznym.
- Podejmowanie innych działań i inicjatyw w dążeniu do realizacji celów statutowych.